ورود

شناسه‌ی کاربری:

رمزعبور:

ورود خودکارواژه رمز را فراموش کرده‌اید؟

عضو شوید
بازار فنی و حرفه ای : پاسخ ربیعی به سوال ، مسائل و مشکلات تامین اجتماعی
در تاريخ ۱۳۹۶/۱۰/۷ ۸:۳۰:۰۰ (288 بار خوانده شده)

خوشحالم که در دولت دوازدهم ، هفتمین سوال درمجلس شورای اسلامی فرصتی را برای من فراهم کرده است که بتوانم در عین پاسخ به سوال ، مسائل و مشکلات سازمان مهمی چون تامین اجتماعی و نیازهایی که در قالب این سوال مطرح شده خدمت نمایندگان توضیح بدهم .
کمتر از یک ماه از جلسه غیر علنی مجلس که بنا به نظر رئیس محترم مجلس و مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی برگزار شد و شما در آن جلسه حضور پیدا کردیدمی گذرد .در آن نشست گزارشی از بحران های سازمان تامین اجتماعی و صندوق های بازنشستگی ارائه شد.
امروز ه یکی از ابرچالش ها برای دولت و نظام سیاسی و همچنین برای دولت های بعد، صندوق های بازنشستگی است، سخن گزاف نگفته ایم و دراین زمینه انتظار توجه داریم . از 18 صندوق فقط یک صندوق داریم که می توانیم این صندوق را اصلاح و پایدار بکنیم، که صندوق بتواند به وظایف خود عمل کند. صندوق فولاد و دیگر صندوق‌هایی که در مقابل مجلس می‌آیند، بخش کوچکی از صندوق‌های ما هستند. پایداری صندوق تامین اجتماعی مسئله مهمی است. من از آقای کامران ( نماینده محترم اصفهان) ، سایر نمایندگان و هیئت رئیسه مجلس می‌خواهم شفافیت را در زمینه اضافه شدن افراد به بیمه شدگان ایجاد کنند. ما نمی‌توان به بهای اینکه به لایه های پایین اجتماعی برسیم، این امر را منوط کنیم به لایه دوم و آن لایه را به سقوط بکشیم. منابع ناپایدار برای صندوق ها و سازمان تامین اجتماعی، وضعیت ناخوشایندی را ایجاد می کند بنابراین صندوق های بیمه ای و صندوق های حمایتی را باید از هم جدا کرد.


خ

من خودم در اصلاح ساختار صندوق ها ، پیشنهاد چهار صندوق شدن را دادم. این که یک صندوق را برای لایه های حمایتی و افرای که می خواهیم از آنها حمایت کنیم قرار بدهیم. می‌توان هر کسی را با ۲۰ سال سابقه بازنشسته کرد، ولی این افراد نباید سر سفره دیگری بنشینند و این سخن به معنای آن است که امروز از مستمری ناچیز کارگران، تعهدات جدید ایجاد نکنیم.کل منابع سازمان تامین اجتماعی در سال 96 باید ۸۰ هزار میلیارد تومان باشد، 58 هزار میلیارد تومان از محل وصول حق بیمه تامین می شود و 20 هزار میلیارد تومان همین تعهدات است که هیچگاه به دست ما نمی رسد .
بنده شما را به منابع و مصارف چند موضوع ارجاع می‌دهم و شما ببینید من چگونه می توانستم این منابع و مصارف را پیش ببرم؛ منابع و مصارف رانندگان، باربران و خادمان مساجد، اعتباری ۶۳۷ میلیارد تومانی دارد ولی بار مالی آن سالانه بیش از یک هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان است.
در خصوص قالیبافان هم باید بگویم که بار مالی آن یک هزار و 300 میلیارد تومان است و اعتباری که دیده شده حتی یک دوم آن هم نیست و این پول زمانی که به تخصیص می رسد صفر است، پولی وجود ندارد.
حق بیمه دوران سربازی همین طور یا معافیت سهم بیمه کارفرمایان که بار مالی آن 2 هزار و 500 میلیارد تومان است ، ولی منبعی که دیده شده شاید به 300 میلیارد تومان هم نمی رسد؛ برای 2 میلیون نفر از اقشار خاص با بار مالی 3 هزار میلیارد تومان نیز وضعیت به همین گونه است. در خصوص (منابع) کارگران ساختمانی که در همین مجلس تصویب شد، 700 میلیارد تومان از آن به دست آمده که دو برابرش بار مالی برای صندوق داشته است .
برای انجام بهتر وظایف منابع باید پایدار باشند. این به آن معناست که ما می خواهیم به اقشار خاص برسیم و این اقشار خاص را تعمیم می دهیم به سفره ای که حق دیگران در آن هست. من در اینکه این موارد در قانون است و باید آن را دنبال کنیم تردید ندارم ولی باید منابع را پایدار کنیم .
صندوق تامین اجتماعی و صندوق های بازنشستگی بر اساس قانون موظفند در صورت داشتن منابع هر تعهدی که برایشان ایجاد می شود را اجرا کنند.
4 میلیون و 400 هزار نفر بهره بردار کشاورزی در کشور داریم، که 406 نظام صنفی سراسر کشور این افراد را معرفی کردند، حال اگر ما بخواهیم فقط 25 درصد از این بهره برداران را با متوسط دو نفر کارگر پوشش بدهیم، بار مالی آن در سال 97، دو هزار و 461 میلیارد تومان است. شما فکر می کنید ما این را منوط کردیم به صادرات تره بار، که از آن فقط 18 میلیارد تومان حاصل شده و به همین اندازه هم اجرا شده است .
بنده ناچارم بر اساس حفظ منابع و مصارف سازمان عمل کنم و در انجام وظایفم کوتاهی نکردم .
سازمانی که سرپا ایستاده است و باید بین النسلی عمل کند را به زمین نمی کشند ، بنده خود طرح بیمه اجتماعی فراگیر را به دولت بردم و باید برای 6 میلیون ایرانی که هیچ گونه دفترچه بیمه تامین اجتماعی ای ندارند فکری کنیم؛ اما بحث من این است که آیا باید دیگران را با پولی که کارگران بین‌ نسلی داده‌اند شریک کنیم؟
24 قلم تعهدآور امسال به تقریب 20 هزار میلیارد تومان بار مالی برای این سازمان ایجاد شده و ما بابت این موضوع هیچ پولی نگرفته‌ایم.
ما با درایت عمل کردیم. در مجموعه اقتصادی تامین اجتماعی افراد سلامتی در هیأت مدیره هستند ، در گزارشات، کسی حقوق نجومی ندارد. ممکن است اگر افرادی هم حقوق زیادی گرفته‌اند از آنها پس گرفته و با آنها برخورد شده است. مجلس به ما کمک کند که بار مالی ایجاد شده نسبت به این تعهدات تامین شود.
من پیشنهاد تشکیل صندوق اجتماعی فراگیر دادم ، این راه درست است، راه درست این نیست که ما یک صندوق پویا را به زمین بکشیم و به این منظور باید بودجه پایدار تعریف کنیم.
از هیات رئیسه مجلس می خواهم بودجه پایدار برای این بخش بگذارند. من بیشتر از همه این افراد را زیر پوشش بیمه‌ای می‌برم. اما من موظفم به اندازه‌ای که منبع می‌گیرم افراد را بیمه کنم. اگر بیش از این عمل کنم فردا شما بنده را نقد نخواهید کرد؟
این اتفاقی بود که در موضوع صندوق های بازنشستگی افتاد، مگر خود شما نقد نکردید که چرا پای تعهدات طرح سلامت بدون پیش بینی منابع رفتید؟ مگر سوال نکردید؟ این موضوع هم مثل همین است.
مطمئن باشید من به دنبال انجام وظایفم هستم اما متاسفانه با این منابع موجود، رفتن به دنبال اجرای کامل آن به معنی تسریع در سقوط صندوق بازنشستگی و تامین اجتماعی است. در آن زمان نه آن کارگری که 30 سال پول داده است چیزی به دست می آورد و نه آن مستمری بگیری که به دنبال افزایش مستمری او هستم.
امروز می خواهم که در بودجه 97 برای موارد مطرح شده منابع پایدار بگذارید، بگویید برای این افراد، این منبع وجود دارد، اگر هر اندازه که شما اعتبار گذاشتید بنده تامین نکردم، آن موقع از من سوال کنید.
در خصوص زنان شوهر از دست داده که باید حق بیمه به آنها تعلق بگیرد هم باید بگویم در این خصوص این طور محاسبه شده است که هر کسی به ازای یک سال یک روز هم کار کرده باشد، آن را 10 سال محاسبه کنیم و به آن حق بیمه بدهیم این یعنی یک فرد حداکثر می‌تواند 36 میلیون تومان به ما پول بدهد و ما او را بیمه می‌کنیم و از آن طرف 40 سال می‌تواند با بچه‌هایش از ما پول بگیرد بدین معنی که یک میلیارد و 200 میلیون تومان به این فرد پول پس بدهیم.
محاسبات اکچوئری ( حوزه های بیمه عمر و طرح های مستمری ) پیچیده است، گفتیم از «ده هزارم حق ثبت اموال غیرمنقول» اینها را بیمه کنیم، طبق محاسبات ، ما اگر بخواهیم این کار را انجام دهیم، بار مالی آن بیش از یک هزار و 218 میلیارد تومان می شود در حالی که فقط یکصد و 12 میلیون تومان از این محل به دست آمده است.
از نمایندگان محترم می خواهم همین امروز که تبصره 418 به مجلس می آید کمک کنند .شما همان جا برای ارتقای بیمه های اجتماعی پول بگذارید بهترین جا همان جاست، بیایید این کار را انجام دهید. منبع پایدار برای آن بگذارید، آن وقت بنده انجامش می دهم.
اگر بررسی کنید، بنده چند برابر منابعی که دریافت می کنم کار انجام می دهم .
ما باید به این صندوق ها کمک کنیم،که منابع و مصارف آن ها متعادل شود .
ما و مرکز پژوهش ها کمتر از یک ماه پیش این آژیر خطر را به صدا درآوردیم چرا که ایران رو به سالمندی است نباید سالمندی معلول شود و باید سالمند سالم در این دوران باشد و باید یک نظام بازنشستگی مناسب داشته باشد. قبول دارم تمام موارد را پوشش بدهیم و پیشنهاد پوشش 6 میلیون غیر بیمه شده را نیز دارم .
گفتنی است: سوال حسن کامران نماینده اصفهان از وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در خصوص علت عدم اجرای کارفرمایان کشاورزان، عدم پرداخت حقوق همسر متوفیان سنوات قبل و عزل و نصب ها در جلسه علنی اصبح امروز (سه شنبه 5 دی ) مجلس بررسی شد .
پس از اظهارات نماینده سوال کننده و توضیحات وزیر نمایندگان با 69 رای موافق، 103 رای مخالف و 11 رای ممتنع از مجموع 225 نماینده حاضر پاسخ های وزیر را قانع کننده دانستند.

صفحه مناسب چاپ پیشنهاد این صفحه از این خبر یک pdf بساز
 
بی‌شک دیدگاه هر کس نشانه‌ی تفکر اوست، ما در برابر نظر دیگران مسئول نیستیم

اشتراک آسان